سال هاست میخوام حساب کتاب های شخصیم رو کامل ثبت کنم تا درجریان اینکه چقدر از کجا میاد و چقدر به کجا میره باشم و بتونم مدیریتش کنم. (این کار بیشتر واسه تعیین بودجه هست برای مخارج هست تا باقی مونده رو پس انداز/سرمایه گذاری کنم.)

برای این کار بارها روش های مختلفی رو تست کردم. مثلا برای مدتی دوتا سررسید رو تست کردم که یکی برای ریز دخل و خرج و یکی هم برای حساب کتاب ها با افراد مختلف بود که دقیق بدونم من چقدر بدهکارم بهشون یا چقدر اونا به من بدهکار هستند.

بعد از مدتی سر رسید اول دیگه آپدین نمیشد ولی سر رسید دوم بخاطر اهمیتی که داشت زود به زود آپدیت میشد که اونم تا پایان بدهی های من به مردم آپدیت شد و به تاریخ پیوست 🙂

بعد ها تصمیم گرفتم اپلیکیشن های اندروید رو تست کنم، هر کدوم رو تست میکردم نسبت به نیاز های من مشکلات یا ضعف هایی داشتند و در نهایت بیخیال این راهکار شدم.

فکر کنم اوایل زمستان بود که این ایده به ذهنم رسید خودم یه چیزی بسازم تا حداقل کاملا به درد خودم بخوره.

بخاطر درگیری های کاری این ایده رو نگه داشتم برای زمانی که سرم خلوت بشه و پروژه هایی که تو دستمه تموم بشه اجرا کنم.

بعد ها چون ممکن بود فرایند ساخت اپلیکشن طولانی بشه به این فکر افتادم خب یه سر رسیدی یا ساختار منظم در فایل برای حساب کتاب های سال 97 پیدا کنم تا داخل اون حساب کتاب ها رو بنویسم و وقتی اپلیکیشن حساب داری خودم آماده شد اطلاعات رو انتقال به بدم به اپلیکیشن.

روز اول سال 97 یادم افتاد همچین قراری با خودم گذاشتم و تصمیم گرفتم سریع با لاراول بخش سمت سرور پروژه رو توی 5 – 6 ساعت راه بندازم (در حد دیتابیس) که اون هم با توجه به وسعتی که خود پروژه داشت و ریلیشن نسبتا پیچیده، کار 5 – 6 ساعت نبود با این حال کار تا حد زیادی جلو رفت.

چیزی که ساخته بودم نه کاملا قابل اعتماد و استفاده بود و نه زمان لازم برای توسعه رو داشتم پس همونجا موقفش کردم تا ماه بعد برم سراغش.

با توجه به شرایط پیش اومده دیگه از همون روز شروع کردم ریز به ریز حساب کتاب ها رو در قالب روزانه یک پیام تلگرام برای خودم ذخیره کردم.

دلیل انتخاب تلگرام صرفا در دسترس بودنش بود وگرنه مشکلاتش خیلی زیاده …

حالا میرسیم به اصل مطلب سلام پایتون:

اواخر 96 بود که جادی گفته بودی داره آموزش های پایتون توی مکتب خونه رو ظبط میکنه که به زودی منتشر خواهد شد…

کمتر از دو هفته پیش بود که متوجه شدم این دوره رو داخل سایت قرار دادند و بوک مارکش کردم تا بعدا تصمیم بگیرم که توی دوره شرکت میکنم یا نه و همزمان داخل کانال تلگرام مکتب خونه هم عضو شدم تا اگه تخفیفی چیزی دادند درجریانش باشم.

چند روز پیش بود که یک تخفیف 50 درصدی برای دوره آموزش مقدماتی پایتون جادی گذاشتند منم هم سریع رفتم دوره رو خریدم و شروع کردم به نگاه کردن دوره وسط کار حجم اینترنت تموم شد و رفتم حجم بگیرم که دیدم موجودی کارت کافی نیست برای پرداخت و متوجه شدم که وقتی داشتم دوره پایتون رو میخردیم ریال و تومان رو قاطی کردم و سر این جریان کمی به مشکل خوردم چون قرار نبود توی این شرایط  مالی همچین هزینه ای بکنم (فکرتون رو زیاد  درگیر نکنید 65 هزار تومن بیشتر نبود) …

خلاصه توی سه روز کل دوره ها رو گذروندم و تقریبا خیلی چیزا از پایتون دست گیرم شد و در نهایت تصمیم گرفتم که پروژه حساب داری شخصی رو با پایتون/جانگو بنویسم.

احتمالش زیاد هست (باید بررسی بشه) نسخه ویندوز و لینوکس (و شاید مک) رو با پایتون بنویسم و نسخه اندروید و آی او اس (و احتمالا ویندوز فون) رو با ionic بنویسم یه ربات تلگرام هم براش میسازم …

سعی خواهم کرد بخش های مهم کار رو اینجا به اشتراک بگذارم

آها یادم رفت سال نو هست:

سال نوتون به کُدَم


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *